Vitaminok, amiket érdemes pótolni fogamzásgátló szedése esetén

Vitaminok, amiket érdemes pótolni fogamzásgátló szedése esetén

A fogamzásgátlók folyamatos, hosszú távú szedése az egyik hormonterápiás lehetőség, ami fel szokott merülni endometriózis esetén.

Köztudott, hogy a fogamzásgátlóknak számos mellékhatása lehet, mint például fejfájás, migrén, hányinger, mellérzékenység, hangulatingadozás, depresszió, alacsony libidó, barnázás, hízás, emelkedett kockázata a magas vérnyomásnak és vérrögképződésnek.

Talán kevésbé ismert a fogamzásgátlóknak a vitamin- és ásványi anyag háztartásra való hatása, vagyis az, hogy a fogamzásgátlók csökkenthetik egyes vitaminoknak és ásványi anyagoknak a szintjét a szervezetben. Pedig a kutatók már az 1970-es évektől kezdve végeztek kísérleteket ebben a vonatkozásban, és számos erre vonatkozó kutatási eredmény látott napvilágot az azóta eltelt időben. A posztban levő kutatási eredmények elsősorban a kombinált, vagyis ösztrogént és progesztint is tartalmazó fogamzásgátlókra vonatkoznak.

Milyen vitaminok és ásványi anyagok szintjére lehet hatása a fogamzásgátló tablettának?

A következő vitaminoknak és ásványi anyagoknak a szintjét csökkentheti a fogamzásgátló tabletta.

1. Folát (B9 vitamin)

A folát rendkívül fontos a sejtosztódáshoz, így az köztudott, hogy terhesség tervezésekor ez az a vitamin, amit mindenképp el kell kezdeni már a babatervezés előtt legalább egy hónappal. A foláthiány velőcsőzáródási problémákat okozhat a terhesség elején, jellemzően akkor, amikor még nem is tudunk a terhességről (a 4. hét környékén). A folátpótlás általában a szintetikus folsav formájában történik, bár a metilált folát formának (metilfolát) jobb a felszívódása az MTFHR gén mutációjában érintettek nőknél. Mivel ez a nők közel felét érintheti az MTFHR génmutáció, így érdemes elsősorban metilfolátot tartalmazó terhességi vitaminokat és multivitaminokat választani.  

A folát nagyon fontos az egészséges vérképződéshez is. Hiánya vérszegénységhez vezethet, illetve alacsony szintje emeli a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát is. A folát elengedhetetlen a máj egyes méregtelenítő funkciójának ellátásához is.

Egy tudományos kutatás szerint a fogamzásgátlók szedésének abbahagyása után 3 hónap kellett, hogy a kísérletben részt vevő nők vérében a folátszint a fogamzásgátlók szedésének megkezdése előtti szintre visszatérjen.

2. B2 vitamin (riboflavin)

A B2 vitamin rendkívül fontos az energiatermeléshez, a vércukor-egyensúlyhoz, az egészséges sejtnövekedéshez és sejtfunkcióhoz, hiánya idegrendszeri, hormonrendszeri problémákhoz, vérszegénységhez és bőrproblémákhoz vezethet.

Mivel egyes kutatások szerint a B2 vitamin pótlása a migrénre jótékony hatással lehet, így elképzelhető, hogy ez segíthet a fogamzásgátlók mellékhatásaként jelentkező fejfájás, migrén csökkentésében is.

3. B6 vitamin

A B6 vitamin rendkívül fontos számos testünkben lezajló enzimreakcióhoz, az idegrendszer, az immunrendszer egészséges működéséhez, a máj egyes méregtelenítő funkcióihoz. Alacsony szintje megnövelheti a trombózis veszélyét, így a fogamzásgátlóknak a B6 vitamin szintjére gyakorolt hatása összefüggésben lehet a fogamzásgátlók vérrögképződés kockázatát növelő hatásával.

3. B12 vitamin

A B12 vitamin fontos az idegképződéshez és a vérsejtképződéshez, hiánya vérszegénységhez vezethet. Ezen kívül fontos szerepet játszik az energiatermelésben, a máj egyes méregtelenítő funkcióiban és az egészséges csontképződésben is.

4. C-vitamin

A C-vitamin egy nagyon fontos antioxidáns, ami szükséges a számos krónikus betegség kockázatát növelő szabadgyökök elleni védekezéshez és az egészséges immunrendszerhez. Számos folyamatban nélkülözhetetlen, így például szükséges az egészséges csontképződéshez, a vas felszívódásához és tárolásához, a mellékvese egészséges működéséhez.

5. E-vitamin

Az E-vitamin is fontos szerepet játszik a krónikus betegségek kockázatát növelő szabadgyökök elleni védekezésben, a férfi és női termékenységben, jótékony hatása van a bőrre, a szemre, az agyra és a vérerekre is. Egyes kutatások szerint a fogamzásgátlóknak a vérrögképződés kockázatát növelő hatása összefüggésben lehet a fogamzásgátlóknak az E-vitamin szintjére való negatív hatásával.

6. Cink  

A cink szerepet játszik a termékenységben, az immunrendszer, a pajzsmirigy és az anyagcsere működésében, a szag- és ízérzékelésben és a sebgyógyulásban is.

7. Szelén

A szelén is egy fontos antioxidáns, ami fontos az immunrendszerünk működéséhez, illetve a pajzsmirigy működéséhez is szükséges.

8. Magnézium

A magnézium elengedhetetlen az energiatermeléshez, a csontok egészségéhez, hiánya izomgörcsöket, fejfájást okozhat, növelheti a szív- és érrendszeri megbetegedések és a cukorbetegség kockázatát. A magnézium alacsony szintjének hatása van a kalcium és a magnézium egymáshoz való arányára, aminek felborulása vérrögképződéshez vezethet. Ez összefüggésben állhat a fogamzásgátlók trombózis kockázatát emelő hatásával.

Hogyan pótolhatom az esetleges vitamin- és ásványi anyag hiányt?

Az első, amire érdemes odafigyelni, hogy az étrendünk gazdag legyen magas tápanyagtartalmú élelmiszerekben. Egy olyan étrend, amely elsősorban finomított élelmiszerekből áll (pl. fehér kenyér, tészta, sütemények, finomított olajok, cukrot és adalékanyagokat tartalmazó élelmiszerek, alkohol), és szegény zöldségekben, gyümölcsökben és finomítatlan élelmiszerekben, a vitaminok és az ásványi anyagok szuboptimális szintjéhez vezethet.

A megfelelő tápanyagbevitel mellett a tápanyagok felszívódása is fontos kérdés. Nem megfelelő felszívódást okozhatnak emésztőrendszeri problémák vagy megbetegedések, amiknek hatása hozzáadódhat a fogamzásgátlóknak a vitamin- és ásványi anyag háztartásra gyakorolt hatásához, és együttesen a szervezet működéséhez szükséges vitaminok és ásványi anyagok nem megfelelő szintjéhez vagy tápanyaghiányokhoz vezethet. Emésztőrendszeri problémákra utalhat például a székrekedés, hasmenés, puffadás, szelesedés, fáradtság, hasi görcsök. Ilyen tünetek esetén mindenképpen javasolt az emésztési problémákat rendezni, szükség szerint szakértő orvos és/vagy táplálkozási tanácsadó segítségével.

Milyen ételeket érdemes beépíteni az étrendbe?

Íme néhány tipp, hogy milyen élelmiszerek rendszeres fogyasztását érdemes beépíteni az étrendünkbe az esetleges vitamin- és ásványi anyagok hiányok elkerülése érdekében:

B2 vitamin: gomba, spenót, tojás, mandula, csirkehús

B6 vitamin: banán, burgonya, lencse, spenót, tonhal, csirkehús, pulykahús, lazac,  

B12 vitamin: lazac, tojás, garnélarák

Folát: babfélék, spenót, brokkoli, tojás, cékla, lencse, csicseriborsó, spárga

C-vitamin: brokkoli, karfiol, kelbimbó, fodroskel, citrusos gyümölcsök (citrom, narancs), eper, kiwi,

E-vitamin: napraforgómag, édesburgonya, garnélarák, lazac, tojás, mandula, spenót, áfonya, mángold

Magnézium: barna rizs, napraforgómag, lencse, dió, mandula, tökmag, mángold, lazac, szezámmag, földimogyoró, babfélék, spenót

Cink: lencse, zöldborsó, fehér bab, hús, kukorica, zab, tojás, szezámmag, tökmag, garnéla, gomba

Szelén: tonhal, szardínia, lazac, hering, fehér bab, garnélarák, gomba,

E mellett még érdemes megfontolni egy multivitamin készítmény szedését is, ami tartalmazza a fenti vitaminokat és ásványi anyagokat.

REKLÁM

Kedvezményes WTN Multivitamin komplex vásárlási ITT!

Kurczewski-Tamás Zita, táplálkozási és életmód coach  

Felhasznált irodalom: Palmery, M., Saraceno, A., Vaiarelli, A., & Carlomagno, G. (2013). Oral contraceptives and changes in nutritional requirements. European review for medical and pharmacological sciences17(13), 1804–1813.

Share