Eszterséges receptek: Házi sokmagvas granola

Eszterséges receptek: Házi sokmagvas granola

A granola az amerikaiak kedvelt „sült müzlije”. A zabpelyhet összekeverik mindenféle maggal (mandula, dió, kesudió, mogyoró, stb.), kis zsiradékkal (általában kókuszzsírt használok), fűszerekkel (pl. fahéj) és édesítőszerrel (kókuszvirágcukrot szoktam használni, mennyei, ahogy hő hatására előbukkan az enyhén karamellizált íze) , majd megsütik, amíg a zabpelyhes keverék ropogós nem lesz. Utána ezt teszik joghurtba, tejbe (bár ezek helyett inkább növényi tejet, növényi joghurtot vagy bio joghurtot, kefirt ajánlok), vagy akár önmagában is lehet ropogtatnivalóként tízóraira/uzsonnára enni.

Azért is szeretem még ezt a receptet, mert üvegekbe töltve nagyon guszta kis gasztro ajándék, és gyorsan elkészül, ugyanis ezzel a granolával fél óra alatt kész is leszünk!

Hozzávalók:

  • 2 csészényi zabpehely
  • 1 csészényi vegyes, enyhén aprított/tört mag (én pl. kesudiót, mandulát, mogyorót, diót szoktam keverni, de lehet beletenni napraforgómagot, tökmagot – a szezámmaggal óvatosan, mert az hamar megég!)
  • 2 evőkanálnyi aprított/tört kakaóbab (elhagyható)
  • ½ csészényi kókuszforgács (egyes helyeken kókusz chips néven is árulják – tehát nem kókuszreszelék és nem cukrozott, csak natúr, nagyobb darabokra forgácsolt kókuszdió húsa)
  • 2 evőkanálnyi kókuszvirág cukor
  • 3 evőkanálnyi olvasztott kókuszzsír
  • ½ teáskanálnyi őrült fahéj
  • ½ teáskanálnyi só
  1. Melegítsük elő a sütőt 180 C-ra (ha van légkeveréses opció, azt is állítsuk be).
  2. Egy tálba öntsük a zabpelyhet, kókuszforgácsot és magokat (kakaóbabot is ha használunk), míg egy másik tálban/csészében keverjük össze az olvasztott kókuszzsírt, a kókuszvirág cukrot, a sót és a fahéjat. A kókuszzsíros keveréket öntsük a zabpelyhekre és jól keverjük össze, hogy az olvasztott fahéjas kókuszzsír mindenhol jól bevonja a magokat és a zabpelyhet.
  3. Egy sütőpapírral kibélelt sütőlapra terítsük ki a keveréket, és egyengessük el. Tegyük a sütőbe középre és süssük kb 20-25 percig, amíg aranybarna és illatos nem lesz. Félidőben nézzünk rá, nehogy megpörkölődjenek a magok, keverjük át, és tegyük vissza tovább sülni. Ha már szép ropogós és illatos, vegyük ki, és hagyjuk kihűlni.
  4. Ha már kihűlt, töltsük üvegekbe és akár a munkahelyünkre is bevihetjük vagy ajándékba is adhatjuk – egy kis bio joghurttal/kefirrel, növényi joghurttal vagy növényi tejjel keverve kész is a finom és egészséges reggeli/tízórai!
Share