Humusz és tahini: a két kedvencem!

Humusz és tahini: a két kedvencem!

Ezúttal két kedvenc receptemet osztom meg, vagyis a humusz és a tahini receptemet. Mindkettő kiváló kenyérrel, zablepénnyel, sült zöldségekkel (pl. sült sütőtök, sült cékla) vagy nyers zöldségekkel (saláta), olajbogyóval, savanyú káposztával – én ugyanis leggyakrabban ezekkel szoktam fogyasztani.

Egyik a másikra épül, mivel a humuszhoz tahini, vagyis szezámvaj szükséges, de ha humuszra vágysz, és nincs időd vagy kedved tahinit készíteni, akkor lehet venni tahinit bioboltokban is. Arra érdemes figyelni, hogy teljes (tehát nem hántolt) szezámmagból készült tahinit vegyünk, hogy valamennyi értékes tápanyagot bevigyünk a szervezetünkbe, és 100%-ban szezámmagból készüljön, mindenféle adalékanyag, tartósítószer, más összetevők.

Sajnos boltban kapható tartósítószermentes humuszt még nem találtam, de a recept könnyen elkészíthető, és egyedül a csicseriborsót miatt kell kicsit tervezni, ugyanis azt előre be kell áztatni.

IMG_4438

Humusz © Endosegítő

Hozzávalók:

  • 150 g csicseriborsó
  • 2-2,5 evőkanál tahini
  • 5-6 evőkanál olivaolaj vagy szezámolaj
  • 3-4 evőkanál biocitrom leve
  • frissen őrölt
  • fél kávéskanál Himalája vagy tengeri só

A csicseriborsó előzetesen beáztatjuk vízbe legalább 12 órára. Figyeljünk arra, hogy sok vizet tegyünk rá, mert a csicseriborsó nagyon sok vizet szív magába. Ha ez megvan, leöblítjük a csicseriborsót, és feltesszük főzni kicsit több vízbe, mint amennyi ellepi, és teszünk a vízbe egy kis sót. Körülbelül 30-35 perc alatt puhára főzzük. A megfőtt csicseriborsót a főzőlével együtt beletesszük a turmixgépbe. A főzőlevet adagolhatjuk is menet közben, hogy beállítsuk a megfelelő sűrűségét a krémnek, de annyi víz mindenképpen szükséges, amennyi ellepi a csicseriborsót. Hozzáadjuk a tahinit, az olajat, a citrom levét, sót és a borsot, majd összeturmixoljuk. Ha túl sűrű az állaga, akkor tehetünk hozzá még tisztított vizet, vagy ha selymesebbé akarjuk tenni az állagát, akkor olajat. Érdemes megkóstolni, mert citromlé és tahini hozzáadásával be lehet állítani a nekünk tetsző ízvilágot.

IMG_4434

Tahini © Endosegítő

Tahini (szezámvaj)

Hozzávalók:

  • 250 gramm hántolatlan szezámmag
  • kevés hidegen sajtolt szezámolaj (opcionális)
  • jó minőségű aprítógép (az enyém 800 ml-es, 400 W-os)
  • türelem 😉

A szezámmagot kicsit megpirítjuk serpenyőben, majd hagyjuk kihűlni. Amikor kihűlt, beletesszük az aprítógépbe. Körülbelül 10-15 percig járatjuk a gépet. Ezalatt türelem és hit szükséges: türelem, mert idő kell, míg kiválik a zsiradék a lisztté őrült szezámmagból, másrészt hit, hogy – minden ezzel ellentétes jel ellenére – egyszer csak kész lesz. A tahinit nem olyan nehéz elkészíteni, de nem szabad feladni, ugyanis miután porrá vált a szezámmag, nálam szokott lenni egy olyan szakasz, amikor az aprítógépben a szezámliszt feltornyosul a gép oldalára. Ilyenkor meg szoktam keverni a masszát, és folytatom a keverést a géppel. Előbb-utóbb elkezd kiválni a zsír, és először kisebb tömbök alakulnak, melyeket már forgatni tud a gép, majd folyékony állagúvá válik a massza. Akkor van kész, ha a tahini szép sűrű, folyékony állagú lett, a magok, magtöretek már eltűntek belőle, és probléma nélkül tudja keverni a gép a szezámvajat. Ha mégis szeretnék segíteni valamivel a folyamatot, akkor lehet egy kevés szezámolajat hozzáadni a masszához, amikor szenved a gép, ez ugyanis segít abban, hogy könnyebben tudja keverni a vajat.

Jó étvágyat!

 

Fotó a poszt elején: Humusz © Endosegítő

Share